Orr dohányosok
Minden évben május én tartják meg a WHO World Health Organization orr dohányosok Egészségügyi Világszervezet által életre hívott Dohányzásmentes Világnapot, amelynek évről évre más téma kerül a fókuszába. Idén a dohány és a tüdő egészségének összefüggéseiről esik szó, amiről már sokat olvashattunk, de még mindig nem eleget. Orr dohányosok európai régióra vonatkozó nemzetközi statisztika egyáltalán nem kedvező: a ben elhunyt 4,2 millió dohányos 46 százaléka szív- és érrendszeri betegség következtében vesztette életét. Évente pedig ezer ember hal meg hazánkban a dohányzás miatt kialakult szív- és érrendszeri betegségben pl. A dohányzás hatása szervezetünkre Az talán már közismert, hogy a dohányzás a szív- és érrendszeri betegségek mellett a tüdőnket is veszélyezteti.
Bár történtek jogszabályi módosítások és szigorítások annak érdekében, hogy a káros szenvedéllyel élők száma csökkenjen, azonban áttörő változást még nem sikerült ezidáig elérni. A dohányzás okozta fej-nyaki daganatok Orr dohányosok dohányzás elleni kampányok általában a dohányzás okozta tüdőrák kockázatát emelik ki elsősorban.
Könnyen leszokni a dohányzásról - Allen Carr módszer
Fontos azonban leszögezni, hogy bár valóban jelentős rizikófaktort jelent a dohányzás a légzőszerveket érintő daganatos betegségek kialakulásában, a dohányzás azonban nem pusztán a tüdőrákos esetek emelkedett számáért orr dohányosok.
A dohányzással a szervezetbe juttatott méreganyagok a fej-nyaki régióban kialakuló tumoros elváltozások esélyét is jelentősen növelik.
A fej-nyaki régió daganatai közé sorolandóak a különböző szájüregi daganatok, a garatrák és a gégerák. Kevés dohányos van tisztában orr dohányosok, hogy a light, azaz csökkentett nikotin tartalmú cigaretták orr dohányosok ugyanúgy bejuttatja szervezetébe a cigaretta füstjében található több, mint százféle karcinogén anyagot.
Magyarországon a fej-nyaki tumorok zömét a szájüregi daganatok teszik ki. A szájüregi daganatok jelentős rizikófaktora a orr dohányosok. Az elsőrendű lépés a tumoros elváltozások megelőzésében természetesen a dohányzásról való leszokás.
Ha valaki nem boldogul a leszokással járó kellemetlen panaszokkal, díjmentes, orvosi segítséget orr dohányosok igénybe vehet a káros szenvedélytől való megszabaduláshoz.
A fej-nyaki daganatok tünetei közé tartoznak a szájüregben, ajkak körül jelentkező duzzanatok, nem gyógyuló sebek, fehér vagy piros fájdalommentes foltok a szájban.
Jelentkezhet nyeléskor észlelt zsibbadás, esetenként fájdalom, illetve a szájüregben vagy garatban észlelt idegentest érzés. Sokszor egészen triviális panasz hívja fel a figyelmet a bajra, nevezetesen a hangszín megváltozása, azaz egy hónapon túl fennálló, egyéb okkal nem magyarázható orr dohányosok.
Elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fülfájás is tünetként jelentkezhet.
Fontos azonban kiemelni, hogy a dohányosoknak nem szabadna megvárnia a tünetek kialakulását, hiszen az évenkénti fül-orr-gégészeti rákszűrésen való részvétel életeket orr dohányosok.
Az évenkénti fül-orr-gégészeti szűrés a dohányosok életében legalább olyan fontos szerepet tölt be, mint az évenkénti tüdőszűrés.
Hiszen a daganatos betegségek körében különösen igaz az, hogy az időben felfedezett elváltozás gyógyulásának esélye sokkal nagyobb, mintha a beteg már előrehaladott stádiumban kerül orvoshoz. Hasznos információk.
- A dohányzó anyák újszülöttjei átlagosan kisebb súlyúak, mint nem dohányzó anyáké.
- Dohányzás helyett: így tud végleg megszabadulni a cigitől - EgészségKalauz
- Burnót : dohánypor szippantása orron keresztül tubákolás - tobacco Bagózás: dohánylevél rágása A nikotin[ szerkesztés ] A nikotin egyike a dohánynövény anyagainak.